AKTUÁLNĚ / Společnost

Reuse centrum Ostrava vrací každý měsíc do života 6 a půl tisíce věcí
 
Autor / zdroj foto: Vladimíra Karasová

Ostrava

Úspěšné ostravské reuse centrum, které čtvrtým rokem provozuje společnost OZO Ostrava, se už zapsalo do povědomí i srdcí mnoha Ostravanů i lidí z širokého okolí. Každý měsíc zde zhruba tisíc lidí nakoupí starší předměty, které jiní darovali za účelem jejich opětovného použití. Průměrný nákup 6 věcí zde pořídíte za 156 Kč. Ty putují přímo na účet sbírky Veřejná zeleň města Ostravy, z níž pak OZO podporuje projekty na výsadbu a údržbu ostravské zeleně.

Zájem o služby Reuse centra Ostrava rok od roku stoupá. Za první 4 měsíce tohoto roku zde našlo nové majitele už více než 26 tisíc předmětů a na účet veřejné sbírky bylo vloženo bezmála 650 tisíc korun. To je o 98 tisíc Kč více než za stejné období loňského roku. A od září 2020, kdy byl spuštěn jeho provoz, dalo ostravské reuse centrum nový život už téměř 200 tisícům starších věcí a stržilo za ně přes 4 miliony korun. A to při průměrné ceně 23 Kč za jeden předmět.

Máte doma něco, co může stále sloužit svému účelu, ale vy už to nepotřebujete? Darujte to! Všechny sběrné dvory v Ostravě slouží jako sběrná místa pro darování předmětů, jako jsou knihy, hudební nosiče, dekorativní předměty, nádobí, nábytek (mimo čalouněný), hračky, kočárky, kola, sportovní potřeby, pokojové rostliny a květináče, semena a mnoho dalšího pro domácnost a volný čas (mimo elektrospotřebiče).  Přivézt své dary můžete i přímo do reuse centra, které se nachází v areálu OZO v Ostravě -Přívoze. Větší předměty raději po předchozí telefonické domluvě.

Anebo patříte k těm, kdo chtějí na vybavení domácnosti ušetřit nebo dávají přednost udržitelnému životnímu stylu a retro designu? Každý z vás  si určitě vybere v pestrobarevné nabídce, která se mění každý den. A rozhodně sledujte sociální sítě Reuse centra Ostrava. Zajímavé kousky zde totiž najdete nafocené v příbězích, a když budete rychlí, můžete si je na dvě hodiny zarezervovat. Pro odvoz větších věcí si můžete půjčit přívěsný vozík.

I když elektrospotřebiče nepatří mezi přijímané předměty, ve zdejší nabídce můžete najít i téměř nové, opravené pračky, sušičky a myčky nádobí, které v prostorách reuse centra nabízí s půlroční zárukou opravárenská firma 1HP Servis. Zapojit se můžete i do doprovodného programu, v rámci kterého OZO organizuje nejrůznější workshopy a swapy, můžete využít veřejnou dílnu pro drobnou vlastnoruční opravu zakoupených předmětů nebo se zúčastnit některého z kurzů šití v šicí dílně Reuse centra Ostrava.

Ať se do systému REUSE (opětovné použití) zapojíte tak, či onak, vždy můžete mít dobrý pocit, že jste pomohli životnímu prostředí – předešli jste zbytečnému vzniku odpadu a přispěli jste k tomu, že se Ostrava ještě více zazelená. 

Provozní doba Reuse centra Ostrava: ÚT-PÁ 9-12 14-18, SO 9-12

Autor / zdroj: Vladimíra Karasová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.