AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Na své první novoroční miminko si nemocnice musela počkat až do druhého dne, kdy na svět přišel krásný chlapeček Sebastian Doležel.
Na své první novoroční miminko si nemocnice musela počkat až do druhého dne, kdy na svět přišel krásný chlapeček Sebastian Doležel.
Autor / zdroj: Darina Aberlová, Nemocnice Šumperk
4.1.2021

V Nemocnici Šumperk se v loňském roce narodilo 880 dětí

Šumperk

V loňském roce se v Nemocnici Šumperk narodilo celkem 880 dětí, z toho 443 chlapečků a 437 holčiček. Loňský rok byl bohatý i na dvojčátka, kterým na svět v loňském roce pomáhali zdravotníci šumperské nemocnice hned šestkrát!

Na své první novoroční miminko si nemocnice musela počkat až do 2. ledna. Krásné datum narození 2. 1. 2021 si vybral Sebastian Doležel, který se v šumperské porodnici narodil v 11:13 s téměř ukázkovou váhou 2750 gramů mamince Petře Doleželové.

A rodiče v šumperském regionu se i v loňském roce drželi spíše tradičních jmen. Nejčastěji se tak rodily například Terezky, Sofie a Adélky. U chlapců pak vedla jednoznačně jména Jakub, Filip nebo Daniel.

Co se týče loňského roku, koronavirus ovlivnil i chod šumperské porodnice. „Uplynulý rok 2020 byl určitě jiný, řekla bych mnohem rychlejší a náročnější pro nás všechny. Celý rok se točil kolem covidových opatření a dodržování někdy mnohdy složitých pravidel a opatření,“ vysvětluje vedoucí porodní asistentka Mgr. Anna Holinková s tím, že přes složitou situaci panovala v porodnici mezi porodními asistentkami a lékaři mimořádná atmosféra, která byla založena na ochotě, obětavosti, pochopení a sounáležitosti. „Velmi jsme ocenily obětavost všech dobrovolníků, kteří nám, hlavně v první vlně, s neutuchající obětavostí a pílí dodávali vlastnoručně našité roušky, posílali všelijaké dobroty a ovoce. Bylo to dojemné pro nás všechny a cítili jsme, že v tom nejsme sami. Chtěla bych všem ještě jednou touto cestou velmi poděkovat,“ dodává vedoucí porodní asistentka.

Také v Šumperku porodilo v uplynulém roce několik maminek, které byly pozitivní na přítomnost koronaviru. „Protože jsme na tuto situaci byli připraveni speciálně vyhrazenými prostorami a opatřeními, všechny porody proběhly bez komplikací a chod porodních sálů kvůli tomu nebyl nijak zasažen,“ dodává Anna Holinková.

A zatímco k porodu tatínci mohou, na oddělení šestinedělí jsou kvůli epidemiologické situaci návštěvy dlouhodobě zakázané. „Je to hlavně z důvodu ochrany před covidovou infekcí především šestinedělek a novorozenců. Musím ale maminky po porodu pochválit. Situaci zvládají velmi statečně, komunikují s novopečeným tatínkem a rodinou prostřednictvím mobilu a sociálních sítí. Některé maminky si naopak dokonce chválí dostatek soukromí na pokojích, prostor pro kojení a péči o novorozené miminko,“ dodává vedoucí porodní asistentka.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Gynekologicko-porodnické oddělení disponuje celkem 49 lůžky a pěti nadstandardními pokoji. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu. Porodnice nabízí moderní zázemí, včetně klimatizace, relaxační vany nebo bezplatného připojení k internetu. Nemocnice je zároveň nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital.

Autor / zdroj: Hana Hanke

DALŠÍ ČLÁNKY

Tragická dopravní nehoda u Zlatých Hor

V neděli došlo v blízkosti hraničního přechodu u Zlatých Hor k vážné dopravní nehodě, která si vyžádala dva lidské životy.

V olomouckém kraji začalo očkování v domovech seniorů

Domov pro seniory Tovačov - právě toto zařízení bylo jedním z prvních svého druhu na území Olomouckého kraje, kde odstartovalo očkování proti Covid-19

Na konci měsíce se opět rozjedou všechny autobusy

Hejtmanství se připravuje na obnovení veřejné hromadné dopravy. Ta byla částečně omezena kvůli zavřeným školám. Do běžného režimu se mají spoje Integr

DNES SE STALO

HISTORIE

21. ledna 1438

bylo v Praze odhaleno a potlačeno chystané povstání proti Albrechtovi II. Habsburskému.

KULTURA

21. ledna 1904

měla v Brně premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa.

DOPRAVA

21. ledna 1930

byl na křižovatce Václavského náměstí s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí zprovozněn první světelný semafor v Praze.

POZVÁNKA OBRAZEM