AKTUÁLNĚ / Ekologie

Odpadové Oskary míří k obcím Olomouckého kraji
 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Olomoucký kraj

Nejméně směsného odpadu produkovali v roce 2021 obyvatelé obcí Jeseník, Hustopeče nad Bečvou a Bílá Voda. Všechny obce dosahují nízké produkce směsného odpadu dlouhodobě. Město Jeseník bylo již dříve oceněno jako příklad dobré praxe.

Soutěž Odpadový Oskar vyhlásil spolek Arnika letos poosmé. Cílem soutěže je popularizace obcí s nízkou produkcí zbytkových odpadů. Produkce směsného odpadu lze snížit, dokazují to výsledky mnoha měst a obcí, ale také rozbory popelnic, které naznačují, že ještě mnoho surovin lze vytřídit a využít.

“V roce 2020 přijala ČR novou odpadovou legislativu, která na obce klade velké požadavky. Mají již v roce 2025 dosáhnout 60 % úrovně třídění komunálních odpadů. Přestože úroveň třídění v kraji je nadprůměrná, produkce směsného odpadu klesá velmi pomalu. Bez snížení produkce směsného odpadu přitom není možné vysokých cílů dosáhnout. Důrazně obcím doporučujeme řešit problematiku kuchyňských odpadů. Ovoce, zelenina a suché pečivo tvoří jeho nejvýznamnější část. V popelnici by samozřejmě neměl končit ani zahradní odpad. Je velmi pozitivní, že v Olomouckém kraji řada obcí třídí i živočišné odpady,” říká Milan Havel z Arniky.

“Směsný komunální odpad patří k těm nejproblematičtějším a nejdražším na zpracování, na rozdíl od odpadů tříděných, které se snáze mohou stát novým materiálovým zdrojem, proto je žádoucí, aby právě směsného netříděného odpadu bylo co nejméně. Děkuji tedy všem oceněným obcím a městům, že si to uvědomují a na snížení SKO systematicky pracují. Doufám, že tyto inspirativní příklady budou následovat další obce,” uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro životní prostředí a zemědělství.

Výsledky obcí v Olomouckém kraji podle údajů za rok 2021 obce do 1000 obyvatel

1)   Bílá Voda – 350 obyvatel – 24,2 kg/ob/rok

2)   Zborov – 217 obyvatel – 72,6 kg/ob/rok

3)   Hradec – Nová Ves – 104,1 kg/ob/rok

Výsledky obcí v Olomouckém kraji podle údajů za rok 2021 obce od 1001 do 5000 obyvatel

1)    Hustopeče nad Bečvou – 1767 obyvatel – 93,0 kg/ob/rok

2)    Doloplazy – 1360 obyvatel – 99,3 kg/ob/rok

3)    Příkazy – 1320 obyvatel – 130,1 kg/ob/rok

Výsledky obcí v Olomouckém kraji podle údajů za rok 2021 obce nad 5000 obyvatel

1)   Jeseník – 10977 obyvatel – 145,6 kg/ob/rok

Žádné další město nedosáhlo produkce směsného odpadu pod 150 kg/ob/rok. Druhá Litovel měla produkci směsného odpadu 157,1 kg/ob, třetí Šumperk 162,5 kg/ob.


Více informací včetně výsledků soutěže z ostatních krajů najdete na stránkách Odpadový Oskar.

Autor / zdroj: Milan Havel

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.