JESENÍK
S nečekanými nástrahami v době koronavirové se úspěšně vypořádal tým primáře chirurgického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Petra Fischera. Pacientce po poranění ruky hrozila amputace, převoz z Jeseníku na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Olomouci však nebyl možný kvůli aktuální epidemiologické situaci. Nemocnice v Jeseníku a v Olomouci se proto spojily on-line videohovorem. Na práci chirurgického týmu Jesenické nemocnice dohlížel primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice v Olomouci MUDr. Bohumil. Zálešák, Ph.D.
Žena (ročník 1961) si ruku nešťastně poranila střepem rozbité sklenice a v Jesenické nemocnici, která je členem skupiny AGEL, byla hospitalizována s těžkou zánětlivou komplikací. „Konkrétně šlo o řezné poranění pronikající ke šlachám ohybačů prstů na přední straně dolního konce předloktí vpravo,“ popsal přesně poranění primář chirurgického oddělené Jesenické nemocnice MUDr. Petr Fischer s tím, že z důvodu bezprostředního ohrožení dominantní pravé ruky u starší diabetičky požádal o pomoc specialistu, primáře oddělení plastické a estetické chirurgie FN v Olomouci MUDr. Bohumila Zálešáka, Ph.D.
Za normálních okolností by pacientka byla šetrně transportována na specializované pracoviště ve FN v Olomouci, jenže vzhledem k obtížné epidemiologické situaci se oba primáři rozhodli operovat ženu v Jesenické nemocnici. Virtuální spojení mezi podhorským městem a hanáckou metropolí zařídil mobilním telefon s aplikací WhatsApp. Na operační tým v Jeseníku a na výsledek operace dohlížel ze své olomoucké kanceláře primář MUDr. Bohumil Zálešák, Ph.D.
„Operace proběhla bez komplikací,“ potvrdil primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice. „Následující den byla pacientka přeložena do Městské nemocnice v Ostravě k doléčení za použití hyperbaroxie (léčba kyslíkem pod přetlakem). Nyní již pacientka podstupuje pravidelné ambulantní převazy, je bez potíží a končetina již bez rizika bezprostředního ohrožení,“ doplnil pozitivní zprávy MUDr. Petr Fischer.
V Jesenické nemocnici měl tento způsob dálkové spolupráce svou premiéru a není vyloučené, že k ní přistoupí i v budoucnu. „V případě potřeby rozhodně ano,“ má jasno primář Fischer. „Prokázalo se, že v případě nouze jsou moderní technologie dobrým pomocníkem a předpokládáme, že využití těchto již dostupných informačních prostředků ve prospěch pacientů se stane standardem,“ dodal na závěr.