KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum přibližuje vývoji hornictví ve středověku i současnosti. Uvidíte také mučírnu připomínající smutnou historii inkvizičních procesů
 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Zlaté Hory

Městské muzeum Zlaté Hory / Zlaté Hory

Městské muzeum sídlí v budově bývalé pošty. Budova patří mezi nejcennější stavební památky městské památkové zóny Zlatých Hor. V přízemí muzea se nachází expozice předmětů Staré pošty, hraničních kamenů, pamětní deska císaře Josef II. a řada historických technických předmětů. Ve sklepení budovy vás čeká model mučírny, která připomíná smutnou historii inkvizičních procesů na Zlatohorsku v 17. století.

V přízemí muzea se kromě pokladny a informací nachází expozice předmětů Staré pošty, hraničních kamenů, pamětní deska císaře Josef II. a řada historických technických předmětů. Dále se zde nachází klubovna Císařské městské gardy. V přízemí se rovněž nachází galerie SNOP, kde vystavují své práce umělci nejen místní, ale také výtvarníci, fotografové, sochaři, řezbáři, vitrážisté z dalekého i blízkého okolí i zahraničí (Polsko, Německo, Řecko, Slovinsko, Slovensko).

V prvním patře se nachází expozice o historii Zlatých Hor, Rejvízu, Horního a Dolního Údolí, expozice o vývoji hornictví ve středověku i současnosti, sbírka minerálů zlatohorské lokality, model staré venkovské kuchyně (jizby) a sbírka hospodářského nářadí a náčiní minulosti.

Ve sklepení budovy vás čeká model mučírny, která připomíná smutnou historii inkvizičních procesů na Zlatohorsku v 17. století. K prohlédnutí i k vyzkoušení jsou zde repliky mučících nástrojů užívaných při inkvizičních procesech. Dále se ve sklepení nachází model současné štoly. Návštěvník si může prohlédnout zblízka vrtací kladiva, důlní nakladače a vozíky. Tato expozice připomíná novodobou důlní činnost ve Zlatohorském revíru, která byla zcela utlumena v 90. letech 20. století.


Z historie muzea
Budova muzea byla postavena v roce 1698 v holandském barokním slohu rodinou Nentwigů jako první pošta ve Slezsku. Sloužila jako jedna ze zastávek na poštovní cestě do Polska, přepřahovali se zde koně k poštovním povozům a bylo možné zde i přenocovat. V poštovní budově přenocovalo i několik významných osobností: 8. července 1766 například císař Josef II., kníže Ditrichstein a generálové - Laudon, Lascy, Colloredo Stampa. Tyto události nám připomíná pamětní deska umístěná v chodbě muzea. Expozice jsou rozmístěny v celé budově muzea.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.